Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Gimp] Poradnik dla początkujących - sygnatura z teksturą
<p style="font-family:tahoma, helvetica, arial, sans-serif;font-size:12px;background-color:rgb(26,26,26);">Witam was, dzisiaj pokażę jak w łatwy sposób stworzyć przyjemną dla oka (bądź szczerzy, arcydzieło grafiki to nie będzie) sygnaturę z użyciem tekstury. Zapraszam! 

1. Oczywiście zaczynamy od pobrania pędzli i dodania ich do gimpa. Jak to zrobić, podpowie wam google (niestety mój poradnik przepadł razem ze starym forum – może kiedyś napiszę go jeszcze raz). To samo tyczy się czcionki. 

2. Po tym możemy gimpa odpalić. Tworzymy nowy obraz: Plik → Nowy . Jak akurat ustawię 400x150.

3. Teraz dodam zdjęcie, wystarczy przeciągnąć je z folderu prosto w okno gimpa, otworzy się jako osobna warstwa. Można też zrobić to za pomocą: Plik → Otwórz jako warstwy... wybrać zdjęcie i otrzymamy ten sam efekt.

4. Teraz trzeba zdjęcie odpowiednio dopasować poprzez skalowanie: Warstwa → Skaluj warstwę . Najlepiej robić to stopniowo. Ja ostatecznie zeskalowałam na 338x325, przesunęłam warstwę do lewego brzegu za pomocą funkcji przesunięcia (wystarczy nacisnąć M) i użyłam opcji: Warstwa → Dopasuj wymiary warstwy do obrazu. Otrzymałam taki efekt:

[Obrazek: rphs.png]

Białe pole wypełniłam czarnym kolorem za pomocą funkcji „wypełnienie kubełkiem” tym samym ustalając podział pracy: lewa strona jest jasna, prawa jest ciemniejsza. Warto robić taki podział, szczególnie jeśli źle operujemy światłocieniem. No i praca będzie estetyczniej wyglądać.

5. Zanim dodam teksturę, poprawię trochę wygląd zdjęcia. Tworzę duplikat warstwy i tryb na „Miękkie światło” .

6. W końcu zabieramy się za dodanie tekstury. Postępujemy podobnie jak ze zdjęciem. Jak jeszcze dodatkowo ją obrócę o -90 stopni, żeby uzyskać żądany przeze mnie efekt. Skaluję na 400x267. Warstwę ustawiam na „Przesiewanie”, a krycie ustawiam na około 70%. Taki efekt otrzymuję: 

[Obrazek: l6uu.png]

7. Teraz tworzę przeźroczystą warstwę, na której użyję funkcji gradientu. Chcę, żeby prawa strona miała lekko niebieski odcień. Zmieniam kolor pierwszoplanowy( w domyśle czarny) na kolor #024177 . Gradient ustawiam na „Kolor pierwszoplanowy na przeźroczystość” i nakładam:

[Obrazek: tk4e.png] 

Zmieniam tryb warstwy na „Odcień” i otrzymuję taki efekt: 

[Obrazek: mce4.png]

Postanowiłam zrobić ten krok ponownie, ale tym razem nałożyć mniej niebieskiego i ustawić inny tryb krycia. Na nowej warstwie używam gradientu mniej więcej do połowy poprzedniej długości, Tryb warstwy ustawiam na „Przesiewanie” pokrywanie 60%:

[Obrazek: lq9y.png]

8. Na lewą stronę tą samą techniką nałożę kolor czerwony, gradient zaciągam mniej więcej do długości, gdzie skończyłam pierwszą niebieską warstwę. Ustawiam tryb na „Przesiewanie” , krycie na 75%.

[Obrazek: pfjc.png]

9. Teraz rozjaśnię trochę lewą stronę. Zmieniam kolor pierwszoplanowy na biały. Na nowej warstwie nakładam pędzel arrogance o wielkości 0,12 na miejsca, które chcę rozjaśnić. Później za pomocą tego samego pędzla rozmazuję otrzymaną plamę. Tryb warstwy ustawiam na „Połączenie ziarna” pokrywanie na 60%.

[Obrazek: gii5.png]

10. To samo zrobię z prawą stroną, tyle że lekko ją przyciemnię. Kolor pierwszoplanowy zmieniamy na czarny, tworzymy nową warstwę, nakładamy pędzel, rozmazujemy. Tryb warstwy „Tylko ciemniejsze” pokrywanie 82%.

[Obrazek: oxyr.png]

11. Według mnie pracę mamy już za sobą, teraz wystarczy tylko dodać jakiś pasujący napis i gotowe. Ja nałożyłam biały napis, czcionką Quasart, tryb warstwy „Pokrywanie”, zdublowałam warstwę i w tej drugiej zmieniłam krycie warstwy na 50%:

[Obrazek: pa3w.png]

Koniec! [Obrazek: smiley.gif]

<p style="font-family:tahoma, helvetica, arial, sans-serif;font-size:12px;background-color:rgb(26,26,26);"> 

Odpowiedz
Nieżle Big Grin 

Odpowiedz
Fajne Big Grin Do niczego sie nie przyczepie ^_^

[center][Obrazek: age_gate_logo.png][/center]
Odpowiedz
Fajny ten poradnik. Smile

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości